Projekt Snutka łączy składa się z 3 elementów.

Digitalizacja haftów

W ramach projektu zdigitalizowano prawie 80 snutek, które znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Pliki w wersji cyfrowej trafiły do zbiorów Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów,  jarocińskiego muzeum oraz stowarzyszenia „Nasza Wspólnota”.  Digitalizacją zajęło się Archiwum Państwowe w Poznaniu.

Bezpłatna aplikacja do projektowania snutki

W ramach projektu powstała aplikacja do projektowania Snutki Golińskiej. Wykorzystano w niej motywy z wcześniej zdigitalizowanych zbiorów snutek.

Tradycyjne zastosowania

Przed wyhaftowaniem snutki należy ją zaprojektować. Dotychczas snutkarki projektując swoje prace używały historycznych, wielokrotnie wykorzystywanych, często zniszczonych już, pergaminowych szablonów. Taki wzór, za pomocą kalki, przerysowywały na płótno, a następnie wyszywały. Była to bardzo czasochłonna praca, przy której ciężko było zachować dokładność. 
Aby ułatwić prace projektowe snutkarkom powstała specjalna aplikacja. Aplikacja umożliwia m.in.:

  • wybór kształtu snutki z bazy wzorów
  • wybór motywów snutki z bazy wzorów
  • równe rozmieszczenie motywów
  • generowanie kształtu snutki, który równo rozłoży motywy na planie koła, kwadratu lub prostokąta
  • generowanie snuć, który umożliwia równe  i symetryczne rozłożenie snuć
  • zapis projektu do pliku pdf oraz w wersji wektorowej (svg), dzięki czemu projekt możemy wydrukować i za pomocą sublimacji przenieść na płótno
  • zapis projektu na swoim komputerze, dzięki czemu możemy kontynuować prace później lub wysłać projekt do znajomej snutkarki
  • wczytanie wcześniej przygotowanego projektu, dzięki czemu możemy np. rozbudować wcześniej zaprojektowaną snutkę, lub tworzyć nowy wzór wymieniając we wcześniejszym projekcie jeden z elementów.
      

Snutka w nowoczesnej odsłonie

Nie każdy lubi pracę z igłą i nitką. Nie każdy projekt snutki musi posłużyć do wyhaftowania snutki. Motywy snutki można wykorzystać do tworzenie ciekawych designerskich projektów. Projekty można umieścić na kubku, koszulce, torbie, podkładce, poduszce, notesie, przypince i wielu innych gadżetach oraz przedmiotach codziennego użytku.  

Warsztaty dla młodzieży i snutkarek

Możliwości aplikacji pokazaliśmy na warsztatach edukacyjnych z młodzieżą. Twórczo interpretowaliśmy wzory snutkowe, by w oparciu o nowe media i materiały, pokazać młodzieży jak współcześnie można wykorzystać ten haft. Przeprowadziliśmy także warsztaty ze snutkarkami i nauczyliśmy je korzystania z programu.