Snutka Golińska - zastosowanie

Snutka Golińska - tradycyjny haft w nowoczesnej odsłonie

Dnia 10 listopada 2019 r. o godz. 16.00 w sali Domu Katolickiego w Golinie odbyło się podsumowanie trwającego dwa i pół miesiąca konkursu pt. : „Snutka Golińska – ocalić od zapomnienia”. Jego uczestnicy w dwóch kategoriach wiekowych, do 35 lat i powyżej 35 lat przygotowywali tradycyjny haft snuty zwany snutką.


W czasie trwania konkursu odbyły się warsztaty podczas których, jego uczestnicy mieli możliwość podzielenia się swoimi uwagami na temat postępu prac, wymienili swoje doświadczenia związane
z tworzeniem wzoru haftu oraz z procesem jego tworzenia. Finałem konkursu była prezentacja najpiękniejszych prac, które wykonały hafciarki. Wśród wielu prac w oczach jury na najwyższe uznanie i nagrodzenie zasłużyły sobie prace:

W kategorii  do 35 lat  Alicji Zaworskiej,  Marty Łukaszewskiej i  Weroniki Wdowczyk w kategorii powyżej 35 lat były to prace: Zofii Talarowskiej, Mirosławy Andrzejczak, oraz  Jolanty Łukaszewskiej i Beaty Szymczak.

Wszystkie prace zostały nagrodzone voucherami do sklepów jubilerskich. Nagrody wręczył prezes stowarzyszenia „Nasza Wspólnota” im. ks. Szczepana Toboły w Golinie p. J. Wojtczak, który podkreślił , że ważne jest kultywowanie naszej tradycji i przekazywanie dobrych wzorców młodemu pokoleniu. Uczestnicy konkursu oraz mieszkańcy Goliny mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami i porozmawiać przy kawie i świętomarcińskim rogalu.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenia „Nasza Wspólnota” im. ks. Szczepana Toboły
w Golinie. Konkurs dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Lider Zielonej Wielkopolski.

#działajlokalnie #efektydziałajlokalnie

Foto. S.Zaworski